Jak dbać o długie rzęsy? Zarówno naturalne i przedłużone

 

Każda kobieta marzy o tym, aby mieć długie rzęsy, które będą również gęste i mocne. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które są pomocne w ich pielęgnacji oraz zabiegów, które pomogą nam przedłużyć i zagęścić rzęsy. Poniżej przedstawione zostały porady mówiące o tym jak dbać o rzęsy, jednak aby zrozumieć cały mechanizm, warto jest w pierwszej kolejności nakreślić czym są rzęsy i jaką pełnią rolę.


Spis treści artykułu:

Zrozumienie powstawania długich rzęs

Rzęsy są to włoski o delikatnym zagięciu, które występują zarówno na dolnej jak i górnej powiece obu oczu. Cykl życia rzęsy wynosi od 100 do 150 dni. Powieka górna posiada więcej rzęs i ich ilość waha się od 120 do 250, na dolnej zaś rzęs jest mniej – od 50 do 150. Na powiece górnej rzęsy są dłuższe (8-12mm) niż na dolnej (6-8mm). Ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed dostawaniem się do nich zanieczyszczeń takich jak cząsteczki brudu, kurzu czy też drobnych owadów. Każdego dnia wypada nam od 1 do 2 rzęs i jest to całkowicie normalny proces.

Wykonując codzienny makijaż oraz inne czynności możemy znacznie osłabić rzęsy, które staną się cienkie i bardziej podatne na wypadanie, dlatego też bardzo istotny jest fakt, aby pielęgnować je w odpowiedni sposób.

Jak dbać o rzęsy, aby były piękne i długie?

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi i pięknymi rzęsami ważne jest, by odpowiednio o nie dbać. W tym celu powinniśmy zastosować się do poniższych wskazówek, które pomogą utrzymać włoski w dobrym stanie, a jeśli są uszkodzone – wspomóc ich regenerację.

 1. Wykonuj delikatny demakijaż oczu – zalecane jest, aby nie pocierać oczu i rzęs, gdyż znacząco będzie je to osłabiać. Demakijaż należy wykonywać przy użyciu preparatu do skóry wrażliwej, którym nasączamy wacik i przykładamy go do oka. Po odczekaniu chwili tusz powinien się rozpuścić, a jego reszty ścieramy pionowymi, delikatnymi ruchami. Na koniec zalecane jest przeczesanie rzęs szczoteczką.
 2. Używaj olejku rycynowego – działa jak niejedna dobra odżywka. Niewielką jego ilość nakładamy na opuszki palców i rozprowadzamy na rzęsach. Do tego celu możemy również użyć zupełnie czystej szczoteczki od starego tuszu. Rzęsy staną się gęstsze i dłuższe. Olejek można kupić w każdej aptece.
 3. Postaraj się ograniczyć używanie urządzeń takich jak zalotka czy lokówka do rzęs, gdyż powodują one ich osłabienie i szybsze wypadanie.
 4. Dobieraj odpowiednie tusze do rzęs – wskazane jest unikanie mascar wodoodpornych, gdyż ich demakijaż musi być bardzo intensywny. Jeśli mamy taką możliwość to zaleca się, aby chociaż przez jeden dzień w tygodniu zrezygnować z makijażu – pozwoli to odpocząć rzęsom i zregenerować się.


Jeśli marzymy o długich i gęstych rzęsach, podczas gdy nasze są krótkie i przerzedzone, to rynek usług kosmetycznych proponuje zabiegi przedłużania i zagęszczania rzęs. W celu utrzymania efektu przez jak najdłuższy okres należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.

Jak dbać o przedłużone rzęsy, aby długo się nimi cieszyć?

Jeśli sądzimy, iż po zabiegu nie musimy dbać o nasze rzęsy to nic bardziej mylnego – wszelkie zabiegi mające na celu zmianę długości i objętości rzęs powodują, iż naturalne rzęsy robią się słabsze i bardziej kruche. Poniżej przedstawionych zostało kilka wskazówek jak dbać o rzęsy po przedłużaniu.

 1. Przez okres minimum 24h po zabiegu nie należy moczyć rzęs ani przebywać w wilgotnych pomieszczeniach – pozwoli to na dokładne wyschnięcie kleju.
 2. Co najmniej 2 dni od przedłużenia należy unikać mycia twarzy gorącą wodą, robienia parówek na twarz czy chodzenia na basen.
 3. Należy unikać drapania i pocierania oczu
 4. Nie należy używać zalotki.
 5. Wskazane jest, aby unikać stosowania wszelkiego rodzaju tłustych kosmetyków do pielęgnacji czy makijażu.
 6. Po zażytej kąpieli, prysznicu czy wizycie na basenie nie należy pocierać oczu ręcznikiem, a w celu osuszenia rzęs wystarczy kilkukrotnie mrugnąć oczami.
 7. Absolutnie unikaj tuszu, gdyż niektóre zawarte w nim substancje chemiczne mogą rozpuszczać klej.
 8. W przypadku odklejenia się jednej z rzęs nie należy jej odrywać, gdyż spowoduje to wyrwanie z cebulką naszej naturalnej rzęsy.

Przedłużone rzęsy, jeśli są pielęgnowane w odpowiedni sposób, powinny utrzymać się przez okres około 3 tygodni. Po tym czasie konieczne jest ich uzupełnienie w salonie kosmetycznym. W sytuacji, gdy nie zdecydujemy się na dopełnienie rzęs wskazane jest, aby w odpowiedni sposób wzmacniać nasze naturalne, długie rzęsy, które mogą być zwyczajnie osłabione.

Jak wzmocnić rzęsy olejkiem rycynowym?

W celu wzmocnienia rzęs zaleca się stosowanie przeznaczonych do tego odżywek bądź też olejku rycynowego. Istotne jest, aby nakładanie odżywki czy olejku wykonywać systematycznie, codziennie i zgodnie z zaleceniami producenta. Część odżywek wystarczy nakładać tylko wieczorem, inne – należy stosować również rano.

Źródła:
 1. Kosmetyka stosowana, Joanna Dylewska-Grzelakowska, WSiP, 2009, ISBN: 8302107174, 9788302107177
 2. Eyelash Pulling: How to Cure Eyelash and Eyebrow Trichotillomania, Amy Foxwell, CreateSpace Independent Publishing Platform, 2013, ISBN: 1481919601, 9781481919609

Dodaj komentarz