Wypadanie rzęs – przyczyny i sposoby pielęgnacji

 

Rzęsy rosną a następnie wypadają. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli są to 1-2 rzęsy dziennie. Problem zaczyna się, gdy wypadają nadmiernie, co prowadzi do ich wyraźnego przerzedzenia. Każdej kobiecie zależy jednak na tym, aby było ich jak najwięcej. Jak zadbać więc o ich dobrą kondycję, aby cieszyć się pięknym spojrzeniem?


Spis treści artykułu:

Co odpowiada za wypadające rzęsy?

Piękne spojrzenie to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że rzęsy mają bardzo ważną funkcję – pełnią funkcję ochronną oczu. Rzęsy na powiece osadzone są w mieszkach włosowych. Na górnej powiece mamy od 150 do 250 rzęs, na dole od 50 do 150, jeśli nie dochodzi do ich nadmiernego wypadania. Cykl wzrostu naszych rzęs jest dużo krótszy niż w przypadku włosów rosnących na głowie. Trwa on około 3-4 miesiące i obejmuje następujące fazy:

  • anagenu – trwa 2-3 tygodnie i obejmuje okres intensywnego wzrostu włosa wewnątrz mieszka włosowego,
  • katagenu – trwa kolejne 2-3 tygodnie i w czasie zanika macierz włosa i zostaje on wypchnięty na powierzchnię skóry w wyniku obkurczania się mieszka włosowego.
  • telogenu – jest to okres spoczynku włosa, pod którego koniec z mieszka włosowego wypada rzęsa i przygotowuje się on do powtórki całego cyklu.

Co ma wspólnego wypadanie rzęs z mieszkiem włosowym?

Wypadające rzęsy są najczęściej objawem osłabienia mieszków włosowych. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja rzęs, a o której często zupełnie zapominamy. Za nadmierne wypadanie rzęs często też odpowiadamy sami ze względu na przyczynianie się do mechanicznych uszkodzeń. Przedłużanie rzęs różnymi metodami w salonach kosmetycznych, przyklejanie sztucznych, ciężkie makijaże i niewłaściwy sposób demakijażu zdecydowanie nie służą rzęsom. Zwłaszcza silne pocieranie rzęs płatkami kosmetycznymi powoduje uszkodzenie włosa oraz mieszków włosowych.

Wypadające rzęsy a ich właściwa pielęgnacja

Co na wypadające rzęsy zastosować, aby było skuteczne? Warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą zwłaszcza w produkty z witaminą A, E i witaminy z grupy B. Regeneracja rzęs jest w znacznym stopniu uzależniona od nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego trzeba uwzględniać w diecie produkty w nie bogate, jak np. ryby.

W przypadku ubogiej diety można wspomóc się suplementami w postaci tabletek, które dostarczą nam niezbędnych minerałów, jednak ich wchłanianie nie zawsze jest skuteczne. Prawidłowa pielęgnacja rzęs będzie również kluczowa dla szybszego wzrostu rzęs oraz zapobieganiu ich wypadania. Powinniśmy zadbać o dobre kosmetyki do demakijażu okolic oczu, aby w pierwszym rzędzie ograniczyć uszkodzenia mechaniczne.

Regeneracja rzęs wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Na wypadające rzęsy na rynku dostępne są obecnie różne odżywki, które będą pomocne w odbudowie mieszków włosowych i przyspieszaniu odnawiania cyklu ich wzrostu, np. Miralash (więcej o niej przeczytasz w tym artykule). Taką odżywkę aplikujemy bezpośrednio w miejsce wzrostu włosa – wzdłuż linii rzęs, dlatego składniki mają szansę zadziałać tam, gdzie powinny. Długie i gęste rzęsy to marzenie każdej kobiety. Często również mężczyźni skarżą się na nadmierną utratę rzęs. Warto sięgnąć po odżywkę, aby wspomóc cykl wzrostu włosów naszych rzęs.

Źródła:

  1. Dermatologia kosmetyczna,  M. Alam, H.B. Gladstone, R.C. Tung, Elsevier Urban & Partner, 2011, ISBN: 978-83-7609-312-3  
  2. Cosmetic Dermatology: Products and Procedures, Zoe Diana Draelos, John Wiley & Sons, 2015, ISBN: 111865546X, 9781118655467

Dodaj komentarz